صفحه اصلی / مقالات / خاک کوبی کوره القایی

خاک کوبی کوره القایی

خاک کوبی کوره القایی

کوره القایی که در انواع گوناگون تولید می شود ، یکی از اثر بخش ترین عوامل در زمان و کیفیت تولید در صنعت ریخته گری بوده است و به عبارتی قلب کارخانه های ریخته گری محسوب میگردد. یکی از قسمتهای مهم کوره القایی ، نسوز می باشد که سهم عمده در راندمان تولید ایفا می کند که خود شامل خاک کوبی و پخت جرم نسوز می باشد. عمل پخت جرم را اصطلاحا”  ( sintering ) می گویند . عمل زینتر بر اساس مشخصات جرم که به آن خاک کوره القایی نیز گفته می شود بایستی صورت گیرد. هر خاک بر اساس معدن سایش و نوع فرآیند انجام شده در کارخانه های تولیدی ، دارای جدول پخت و یا سیکل زینتر با دو پارامتر زمان و درجه حرارت می باشد. اجراء صحیح عمل زینتر ، باعث افزایش عمر خاک کوره و یا به عبارتی استحکام در برابر خوردگی ذوب می گردد.

خاک کوره القایی | دستورالعمل خاک کوبی

۱ – در ابتدا اطراف کوره القایی قبل از فرایند خاک کوبی باید کاملا تمیز شود تا از ورود ناخالصی به داخل کوره القایی جلوگیری شود . تمامی باقیمانده ذوب و سرباره ها باید از اطراف کوره جمع آوری شود و داخل کوره حتما” با هوای فشرده و یا مکنده تمیز گردد تا هیچگونه اثری از نسوز کاری قبلی و گرد و غبار باقی نماند .
۲ – شابلون مورد نظر کاملا” تمیز باشد و سطح آن به فواصل ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر سوراخهایی به قطر ۳-۵ میلیمتر زده شود تا خروج رطوبت از نسوز به سهولت انجام گیرد .
۳ – جهت جلوگیری از استنشاق غبار سیلیس ، افرادی که در محل حضور دارند حتما” از ماسک ویژه استفاده نمایند .
۴ – سیمهای ارت (earth) نصب گردد و حفره بوسیله مواد دیر گداز کاملا” گرفته شود .
۵ – در نصب عایق ( آزبست، میکاو یا پشم سرامیک) باید دقت شود که لبه های آنها روی هم قرار گیرد و ارتفاع آن معمولا” ۱۰ سانتیمتر بالاتر از سطح کوره القایی در نظر گرفته شود و پس از اتمام خاک کوبی جداره بریده شود . لازم به ذکر است قبل از نصب عایق حتما” صدمات وارده به سیمان کویل یا سیمان بالای کوره القایی با سیمان مخصوص ترمیم و خشک شود.
۶ – پس از نصب سیم ارت و عایق ، فرآیند خاک کوبی کف آغاز می شود . قبل از باز کردن و ریختن کیسه های خاک بداخل کوره حتما” دقت شود که به کیسه های خاک مواد زائد نچسبیده باشد ودر کیسه حتما” از قسمت دوخت باز شود و از پاره کردن کیسه خود داری شود . توصیه میگردد حتی الامکان کیسه ها بطور یکباره و از ارتفاع کم بداخل کوره ریخته شوند تا از جدایش دانه بندی خاک نسوز جلو گیری بعمل آید و لازم است کیسه ها به پایین کوره منتقل شوند . هر بار در لایه هایی به ضخامت ۵ الی ۸ سانتیمتر در ته کوره خاک نسوز ریخته شود و پس از مسطح کردن خاک نسوز ، عمل کوبیدن بوسیله کوبه های دستی که به شکل چنگالی و سر تخت هستند انجام گیرد و پس از نشست خاک با ویبره عمل خاک کوبی انجام پذیرد  و عمل کوبیدن از مرکز شروع و بصورت شعاعی به اطراف خاتمه می یابد . کوبیدن در هر مرحله تا جایی ادامه می یابد که سر کوبه بیش از ۱ سانتیمتر در خاک فرو نرود و خاک از اطراف سوراخ محل کوبه را پر نکند . مراحل فوق تا رسیدن به ضخامت مورد نظر ادامه می یابد . باید دقت شود که آخرین لایه بایستی به مقداری ریخته شود که پس از اتمام فرآیند خاک کوبی کف کوره ، ارتفاع نهائی به اندازه ۱ تا ۲ سانتی متر از حد استاندارد بیشتر باشد تا مقدار اضافی به هنگام تراز کردن کف کوره ، تراشیده شود . سپس کف کوبی نهایی با کوبه های تخت انجام میشود .
۷ – پس از تراز کردن خاک کف کوره ، شابلون باید با کف کوره تراز باشد تا در خاک کوبی جداره کمترین تلرانس بوجود آید .شابلون باید در مرکز کوره قرار گیرد بطوری که فاصله آن از تمام جهات با بدنه کوره القایی یکسان باشد . پس از استقرار شابلون به کمک کوبه چنگالی خاک کف کوره القایی را کوبه بزنید تا خاک کف بتواند با خاک نسوز جداره یکپارچه شود .  با ریختن چند کیسه خاک می توان پایین شابلون را محکم کرده و بالای آن را به کمک سه راهنمای چوبی و یا فلزی در اطراف شابلون تنظیم کرد . در مرحله ریختن خاک نسوز پشت شابلون توصیه می گردد کیسه ها بطور یکنواخت و از ارتفاع پایین تخلیه گردد و تمام خاک کیسه در یک قسمت تخلیه نگردد . در مورد کوره های بزرگ که ارتفاع بیشتری دارند توصیه میگردد از قیفهای مخصوص استفاده شود تا باعث جدایش دانه بندی نگردد .خاک کوبی با ریختن ۵ الی ۷ سانتیمتر خاک در پشت شابلون و کوبیدن با کوبه چنگکی و پس از آن با ویبره به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در هر ردیف شروع میشود و تا جایی ادامه می یابد که سر چنگکها بیشتر از ۱ سانتیمتر داخل خاک فرو نرود و همین فرآیند برای هر لایه تکرار میشود تا خاک کوبی جداره تکمیل گردد . دقت شود که ارتفاع خاک ریخته شده در هر مرحله نباید بیشتر از طول شاخکهای چنگک با شد زیرا در غیر این صورت ارتباط لایه ها بخوبی بر قرار نمی گردد . در نهایت عایق اظافی بریده شود و بالای کوره و نازل مذاب ( ناودان ) توسط سیمان و یا خاک کوره مخصوص کوبیده شود .
(نکته مهم : دقت شود به هیچ عنوان خاک به پشت عایق ریخته نشود و از آسیب دیدن عایق جلوگیری گردد)
۸ – زینتر به معنی پیوند خوردن دانه های خاک با یکدیگر در دمای بالاست که به ۳ روش صورت می پذیرد:

خاک کوره | کوره القایی استفاده از انرژی برق با استفاده از المنت و ترانس

خاک کوره | کوره القایی به کار گرفتن انرژی برق کوره القایی

خاک کوره | کوره القایی استفاده از انرژی سوخت های فسیلی (مشعل)

که جهت دستیابی به بهترین شرایط جهت زینتر کوره القایی می بایست طبق سیکل ارسالی عمل نمود و خواهشمند است حتما” به نکات ذیل دقت گردد :
الف – نکات مهم در خصوص زینتر با انرژی برق خود کوره :
جهت شارژ کوره القایی برای سیکل زینتر حتما” میبایست از بلوکه و یا شارژ تمیز و عاری از  آلودگی استفاده نمود  .
حتما” کوره القایی را تا بالا ترین حد ممکن شارژ نموده تا قسمتهای بالایی نیز کاملا” زینتر گردد .
از ضربه خوردن شارژ به شابلون جلو گیری گردد .
تا پایان سیکل زینتر به هیچ عنوان کوره القایی جک نشود .
از توقف در سیکل و یا نوسان در حرارت خودداری گردد .
در تمام مراحل دمای کوره القایی کنترل گردد .
ب – نکات مهم در خصوص زینتر با مشعل و یا المنت و یا ترانس :
در تمام مراحل حرارت دهی دمای کوره القایی کنترل شود و طبق سیکل ، دما بالا رود .
جهت استارت تعدادی شمش و یا شارژ تمیز در کف کوره قرار گیرد .
در صورت پایان سیکل و تمایل به ریختن ذوب داخل کوره حتما” دقت شود ذوب به آرامی و کمترین فشار ممکن به کف و بدنه کوره  ریخته شود و کوره القایی تا بالا ترین حد ممکن پر شود .
در صورت پایان سیکل و تمایل به شارژ کوره القایی دقت شود از بلوکه و یا شارژ تمیز استفاده شود و از ضربه خوردن شارژ به بدنه کوره القایی خودداری گردد .

 

About مدیر

Check Also

مقدمه ای بر ریخته گری گریز از مرکز

در ریخته گری گریز از مرکز، برای پر کردن قالب، علاوه بر نیروی ثقل از ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *