صفحه اصلی / اخبار / مدیرعامل ایمیدرو : روز صنعت و معدن ، فرصتی برای همگرایی بیشتر دولت و بخش خصوصی

مدیرعامل ایمیدرو : روز صنعت و معدن ، فرصتی برای همگرایی بیشتر دولت و بخش خصوصی

مدیرعامل سازمان ایمیدرو روز صنعت و معدن را فرصتی برای همگرایی بیشتر دولت و بخش خصوصی دانست که از آن می‌توان برای رفع مشکلات و چالش‌های پیش‌روی تولیدکنندگان صنعتی و معدنی، استفاده کرد.

روز صنعت و معدن فرصتی برای توجه ویژه به بخش صنعت و معدن

مهدی کرباسیان در گفتگوی اختصاصی با شاتا، درباره برگزاری همایش روز صنعت و معدن، اظهار داشت:
دهم تیر ماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده شده و اختصاص این روز، فرصت مناسبی است تا به مهم‌ترین موتور محرکه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن توجهی ویژه شود.

بزرگداشت روز صنعت و معدن روزی برای توجه ویژه به فعالان صنعتی و معدنی

کرباسیان در خصوص اهمیت برگزاری همایش روز صنعت و معدن که امسال چندمین دوره آن برگزار می‌شود، اظهار داشت:
صنعت، معدن و تجارت در تولید، اشتغال زایی، ارزش افزوده و درآمدزایی و صادرات از اهمیت به سزایی در اقتصاد کشور برخوردار است به طوری که سهم این مجموعه، از تولید ناخالص داخلی حدود ۴۰ درصد است. به دلیل همین اهمیت، دهم تیر ماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده شده و اختصاص روز صنعت و معدن ، فرصت مناسبی است تا به مهم‌ترین موتور محرکه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن توجهی ویژه شود. همچنین بزرگداشت این روز، نوعی اهمیت دادن به فعالان صنعتی و معدنی است.

مدیرعامل سازمان ایمیدرو در خصوص اثرات مثبت بزرگداشت روز صنعت و معدن نیز، گفت: در مراسم روز صنعت، معدن و تجارت، اندیشمندان، تشکل‌ها، فعالان صنعت و معدن و مسئولان ارشد دولت در حوزه صنعت، معدن و تجارت گرد هم می‌آیند و نمایندگان بخش صنعت و معدن به ارائه چالش‌ها و مسائل پیش روی این حوزه می‌پردازند، از این رو در روز صنعت و معدن، فرصت‌ها و تهدیدهای توسعه‌ای این بخش به بحث گذاشته می‌شود و گزارش‌های ارائه شده، چراغ راهی برای رفع مشکلات موجود و بهبود فعالیت‌های آتی مسئولان است. همچنین در این روز، دستاوردهای اهالی صنعت و معدن برای عموم ارائه می‌شود. تلاش برای همگرایی دولت و بخش خصوصی یکی از اهداف همیشگی این رویداد بزرگ است.

بزرگداشت روز صنعت و معدن فرصتی برای ارتباط نزدیک بخش خصوصی با مسئولان دولتی

مهدی کرباسیان در ادامه صحبت‌های خود، در خصوص نکات مثبت این روز، اظهار داشت: از جمله نکات بزرگداشت روز صنعت و معدن این است که از خدمات شرکت‌های برتر در این حوزه قدردانی می‌شود و همین امر، تشویق و انگیزه‌ای برای دیگر شرکت‍‍‌‌های داخلی برای ارتقای خدمات و محصولاتشان می‌شود.
از دیگر اثرات این همایش‌ها، این است که فعالان بخش خصوصی در میان حضور مستقیم مسئولان به طور صریح به ارائه مشکلات و نواقص احتمالی می‌پردازند و مسئولان دولت نیز به عنوان گوش شنوای این بخش، مسائل را از نزدیک می‌شوند.
وی در ادامه اضافه کرد: نکته‌ای که باید یادآور شد این است که تا سال‌های گذشته، توجه کمتری به بخش معدن به عنوان یکی از بخش‌های تاثیر گذار اقتصاد، شده بود اما پس از دولت یازدهم و استراتژی جدید ایمیدرو در همکاری با بخش خصوصی و جلب مشارکت شرکت‌های داخلی در توسعه این بخش، شاهد تحولاتی در ایجاد تحرک در اجرای طرح‌ها،‌ رشد ظرفیت‌ها، ‌تولید و صادرات شدیم.
این امر مورد توجه بسیاری از کارشناسان و مسوولان قرار گرفت بطوری که رییس جمهور در یکی از گفت و گوهای تلویزیونی به رشد بالای بخش معدن نسبت به دیگر بخش‌ها اشاره داشت.

معدن؛ نماد اقتصاد مقاومتی

مدیرعامل سازمان ایمیدرو در ادامه تصریح کرد: بعد از مدتی سرعت گرفتن در طرح‌های اکتشافی مورد توجه رییس جمهور قرار گرفت که در سفر به استان مازندران بر آن تاکید کردند.

واقعیت امر این است که در اقتصاد مقاومتی، با توجه به وجود ذخایر غنی معدنی و امکانات بالقوه نظیر انرژی فراوان، دسترسی به آب‌های بین المللی و نیروی تحصیلکرده، ضرورت توجه به حضور بخش معدن در آن پررنگ تر می‌شود. از همین رو بخش معدن با توجه به اثربخشی که در گردش چرخ اقتصاد دارد، امروزه به نماد اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.

برای مراسم روز صنعت ومعدن باید زمان بیشتری اختصاص داد

کرباسیان در ادامه به انتقادی نیز به مراسم روز صنعت و معدن داشت.
وی اظهار داشت: شاید یکی از انتقاداتی که به همایش روز صنعت و معدن وارد است، کوتاه بودن زمان برگزاری باشد.
به نظر می رسد شاید فعالان بخش خصوصی قادر نباشند در فرصت اندک همه مسائل پیش روی این حوزه را با جزئیات، بصورت کامل بیان کنند.

نقاط قوت روز صنعت و معدن

مدیرعامل سازمان ایمیدرو در خصوص نقاط قوت روز صنعت و معدن نیز، اظهار داشت:بیان مسائل و مشکلات حوزه صنعت و معدن در همایش مذکور، همواره نقطه قوت آن بوده است اما در برخی شرایط، ممکن است مسئولان نتوانسته باشند به طور کامل مسائل و مشکلات پیش روی فعالان بخش معدن و صنعت را رفع کنند اما در هر برهه زمانی تلاش کرده‌اند برخی چالش‌ها را رفع کنند و تا حد ممکن، بخشی از مشکلات را از روی دوش فعالان صنعتی و معدنی بردارند.

رفع برخی مشکلات بخش خصوصی از برکات روز صنعت و معدن است

کرباسیان در ادامه اضافه کرد: مسئله نقدینگی از جمله مشکلات رایج شرکت‌های خصوصی بوده است که با پیگیری‌های انجام شده، بخش قابل توجهی از واحدهای تولیدی طی سال‌های اخیر از وام برخوردار شدند و از خطر تعطیلی دور ماندند.
موضوع دیگر، کاهش نرخ بهره بانکی بود که در همایش‌های روز صنعت و معدن مطرح می‌شد و دولت طی یکی دو سال اخیر، آن را کاهش داد. همچنین حذف مقررات یا دستورالعمل‌هایی که در برخی موارد نقشی در روان کردن فعالیت‌های تولیدی و صادراتی نداشته‌اند.

مدیرعامل سازمان ایمیدرو در خصوص رویکرد همایش امسال با توجه به شعار سال گفت: بدون شک، در سال ۹۷ که همایش روز صنعت و معدن با شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی، همراه شده است، می‌‌تواند تصمیم‌ها و برنامه‌های مسئولان را در جهت حمایت از تولیدات ایرانی هدایت کند، در نتیجه، توجه بیشتری برای رفع مشکلات و چالش‌های پیش روی تولیدکنندگان صنعتی و معدنی صورت گیرد تا امسال تولید، رونق بیشتری بگیرد.
حمایت از تولید داخل با اقداماتی همچون ممنوعیت واردات کالای مشابه خارجی، تشویق صادرات، ارائه تسهیلات کم بهره و غیره می‌تواند در پیشبرد این روند کمک کند.

امروزه نیاز بیشتری به همگرایی و تصمیمات استراتژیک داریم

کرباسیان در ادامه در خصوص اینکه برگزاری روز صنعت و معدن تا چه اندازه می‌تواند در توجه و تحقق شعار سال موثر باشد، اظهار داشت: بررسی موانع و مشکلات پیش‌روی تولید داخل در همایش و اتخاذ تصمیم‌های مرتبط با این مسائل، می‌تواند زمینه‌های لازم را برای انجام اقدامات عملی برای حمایت از کالای ایرانی فراهم کند و در نتیجه موجب رونق تولید کالای ایرانی شود.
واقعیت این است که امروزه با توجه به پیچیده شدن شرایط بین المللی،‌ نیاز بیشتری به همگرایی و تصمیمات استراتژیک داریم که بخش خصوصی بتواند نقش فعالانه‌تری در جهت رونق و اشتغال ایفا کند.

بخش خصوصی باید محور و کانون مراسم روز صنعت و معدن باشد

مدیر عامل سازمان ایمیدرو در پایان این گفتگو، پیشنهاداتی را برای برگزاری هرچه بهتر روز صنعت و معدن ارائه داد. وی در این خصوص اظهار داشت: روز صنعت و معدن باید از ۲ منظر ذیل مورد توجه قرار گیرد،
نخست آنکه، موضوعات با محوریت و میدان‌داری بخش خصوصی در اقتصاد مطرح شود و پیشنهادها و راهکارهای اجرایی برای رفع آنها مطرح شود.
و دوم آنکه، مسئولان اقتصادی، بویژه مسئولان بخش صنعت و معدن با همفکری و همیاری یکدیگر و بخش خصوصی درصدد رفع مشکلات حال حاضر برآیند، چراکه برای حمایت از تولید، غیر از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمایت و پشتیبانی تعدادی از وزارتخانه‌های زیربنایی و اقتصادی نیز ضرورت دارد.

About مدیر

Check Also

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *