صفحه اصلی / اخبار / مس بیشترین نفع را از برجام می برد

مس بیشترین نفع را از برجام می برد

مرکز پژوهش های مجلس:
مس بیشترین نفع را از برجام می برد
 مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اثرات برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بر بخش معدن را بررسی کرد.
به گزارش «فولاد نیوز»، این مرکز در گزارشی که به بررسی جایگاه بخش صنعت، ‌معدن و پتروشیمی پرداخته اعلام کرد که بیشترین اثر رفع تحریم ها در حوزه معدن نصیب صنعت مس و افزایش سودآوری این صنعت می شود که این امر مشهود خواهد بود اما فراهم شدن امکان خرید ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز بخش معدن از جمله اثرات اجرای برجام در این حوزه محسوب می شود.
همچنین برطرف شدن موانع فناوری در بخش های اکتشاف ،‌استخراج و فراوری مواد معدنی به عنوان اثرات رفع تحریم ها به شمار می آید. 
بر اساس اعلام دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز، عمده اقدامات طرف های مقابل ایران در برجام، از نوع رفع تحریم ها و محدودیت های اقتصادی و مالی بوده که در سال های اخیر به ویژه از سال ۱۳۹۰ با تشدید آنها، بخش تولید را تحت تاثیر قرار داده است اما پس از اجرای برجام، تحریک شدن بخش تولید امری بدیهی و محتوم خواهد بود، با اینحال لازمه حصول این نتیجه، داشتن استراتژی و سیاست های صحیح اقتصادی در مرحله اول و رفع مشکلات ساختاری اقتصاد در مراحل بعدی است.
بنابراین در بخش صنعت با فرض نبود کاستی های سیاستی ، اولین و مهمترین اثرات اجرای برجام در بخش بهبود عملکرد اعتبارات اسنادی (ال سی)، افزایش واردات کالاهای سرمایه ای و در نهایت افزایش سرمایه گذاری صنعتی ظاهر خواهد شد. همچنین با کاهش هزینه های مبادله واحدهای تولیدی، سودآوری شرکت های تولیدی افزایش یافته و با کاهش قیمت تمام شده این واحدها، میزان رقابت پذیری محصولات تولید به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین علاوه بر تقویت سرمایه گذاری های داخلی ، امکان شکل گیری سرمایه گذاری های مشترک به خصوص در صنعت خودرو بسیار محتمل است.

About مدیر

Check Also

غلتک های کامپوزیتی جایگزینی برای غلتک های چدنی

مارال ساربان زاده، مهندس پروژه های نورد شرکت تیتان در مقاله ای  غلتک های کامپوزیتی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *