صفحه اصلی / مقالات / فولاد / مقدمه ای بر ریخته گری گریز از مرکز

مقدمه ای بر ریخته گری گریز از مرکز

centrifugal-casting

در ریخته گری گریز از مرکز، برای پر کردن قالب، علاوه بر نیروی ثقل از نیروی گریز از مرکز نیز استفاده می گردد. در این روش سطح بیرونی قطعه توسط سطح داخلی قالب شکل گرفته ولی سطح داخلی قطعه به چند صورت امکان شکل گیری دارد که خود سبب یک تقسیم بندی در روش ها گردیده و به طور کلی در سه دسته زیر طبقه بندی شده اند.

۱- ریخته گری گریز از مرکز حقیقی
۲- ریخته گری نیمه گریز از مرکز
۳- ریخته گری تحت نیروی گریز از مرکز یا قطعات گریز از مرکز شده

 

ریخته گری گریز از مرکز حقیقی:
محور ریخته گری بر محور دوران قطعه، منطبق بوده و سطح داخلی بدون حضور ماهیچه و به واسطه نیروی گریز از مرکز شکل می گیرد. در این روش محور دوران در یکی از سه حالت افقی، عمودی و مایل می باشد که ابعاد و شکل قطعه تعیین کننده حالت صحیح آن خواهدبود. این روش برای قطعات استوانه ای استفاده می شود.

 

ریخته گری شبه گریز از مرکز:
در این روش قالبها از جنس ماسه ای می باشند که درجه ها روی یک صفحه دوار قرار می گیرند که برای ریختگری قطعات دیسکی شکل کاربرد دارند.

 

ریخته گری قطعات گریز از مرکز شده:
قالب از جنس ماسه می باشد صفحات به شکل متقارن در اطراف سیستم راهگاهی قرار میگیرند که مذاب تحت نیروی گریز از مرکز به داخل قالبها هدایت می شود.

نکته قابل توجه در این روش این است که اگر این قالب ها غیر متقارن باشند یک طرف آن سنگین و طرف دیگر سبک شده و باعث بر هم خوردن بالانس مکانیکی دستگاه می شود و درجه به بیرون پرت می شود.

1122-Copy
در این روش در قطعات استوانه ای هر چه فلز وزن مخصوص بیشتری داشته باشد نیروی گریز از مرکز بیشتر می شود که این باعث بالا آمدن ناخالصی ها می شود و همچنین چون جهت سرد شدن مذاب از سطح خارجی به داخلی می باشد حفرات انقباضی به سطح داخلی آمده و با یک بار ماشین کاری سطح داخلی لوله ها می توانیم لوله های سالمی داشته باشیم ولی از نظر اینکه باعث جدا شدن عناصر آلیاژی با وزن مخصوص متفاوت و فازهای باوزن مخصوص کم می شود عیب دارند. هر چه سرعت دوران بیشتر باشد نیروی گریز از مرکز بیشتر می شود و فاصله بین جدار قالب و قطعه کمتر شده و جدا شدن قطعه مشکل تر می شود ولی کیفیت ابعادی و خواص مکانیکی آن بیشتر می شود.

 

About مدیر

Check Also

نورد

نورد – Rolling یکی از روش‌های شکل‌دهی مواد دارای قابلیت مومسانی است. فرآیند نورد شامل ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *