صفحه اصلی / اخبار / نگاهی کوتاه به بازار امروز فولاد جهان

نگاهی کوتاه به بازار امروز فولاد جهان

فولاد کیمیای صبا: بررسی افت و خیز بازار

 

سنگ آهن

کاهش صادرات سنگ آهن افریقای جنوبی

در سپتامبر سال جاری افریقای جنوبی ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تن سنگ آهن صادر کرد که ۱۰.۸ درصد نسبت به سال قبل افت داشت.

در این بین صادرات سنگ آهن افریقای جنوبی به چین ۳ میلیون و ۴۷۹ هزار تن و کره جنوبی ۳۶۰ هزار تن بود. همچنین ۲۵۰ هزار تن سنگ آهن به ژاپن صادر شد.

بین ژانویه تا سپتامبر نیز صادرات سنگ آهن افریقای جنوبی ۴۸ میلیون و ۱۲۹ هزار تن شد.

قراضه

افزایش صادرات قراضه ژاپن

آمار نشان می دهد ژاپن اکتبر سال جاری ۶۳۹ هزار تن قراضه صادر کرده که ۹.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است و نسبت به ماه قبل ۲۸.۱ درصد بالا رفته است.

در این بین صادرات قراضه ژاپن به کره جنوبی با ۱۷.۹ درصد کاهش به ۲۲۰ هزار تن رسید و صادرات به چین ۵.۳ درصد بالا رفته ۱۷۷ هزار تن ثبت شد.

میزان صادرات قراضه ژاپن به ویتنام ۱۵۸ هزار تن بود که ۱۰۲.۶ درصد رشد داشت و صادرات به تایوان ۴۳ هزار تن ثبت شد که نسبت به اکتبر سال قبل ۳۴.۲ درصد بالا رفت.

سکوت بازار قراضه در امریکا

بازار قراضه امریکا در ثبات است و حرکتی نکرده است. آخرین قیمت قراضه خرد شده ۱۶۰ تا ۱۷۵ دلار هر لانگ تن ثبت شده است. قراضه بوشلینگ نیز ۱۵۵ دلار هر لانگ تن می باشد.

به نظر فعالان بازار هیچ انگیزه ای برای کاهش یا افزایش قیمت وجود ندارد. بعید به نظر می رسد در دسامبر قیمت قراضه کاهش یابد چون جمع آوری قراضه کم شده است.

قراضه وارداتی در مصر بدون خریدار

یک ماه گذشته واردات قراضه به مصر کم بوده چون فولادسازان با مشکل تامین برق و کمبود ارز روبرو هستند از این رو تنها برای رفع نیاز فوری خرید می کنند.

قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ امریکا در مصر ۲۵ دلار یک ماه اخیر گران تر شده ۲۰۵ دلار هر تن سی اف آر شده است. البته خریدارها در انتظار قیمت های معقول تر نشسته اند. همچنین قراضه ۲۰-۸۰ اروپا نیز ۲۰۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده که ۳۰ دلار در یک ماه اخیر رشد داشته است.

میلگرد

افت قیمت میلگرد صادراتی ترکیه

اخیرا میلگرد صادراتی ترکیه با ۲ دلار هر تن کاهش ۳۳۵ دلار هر تن فوب ثبت شده است البته برخی در ۳۴۵ تا ۳۵۰ دلار هر تن فوب نیز پیشنهاد می دهند.

برخی خریداران اروپایی قیمت رایج را ۳۳۵ دلار هر تن فوب می دانند  البته معاملاتی جزیی در ۳۴۰ تا ۳۴۵ دلار در غرب افریقا نهایی شده است.

در امارات میلگرد ترکیه ۳۴۱ دلار هر تن سی اف آر معادل ۳۳۱ دلار هر تن فوب است.

ورق

 ثبات ورق صادراتی هند

هفته گذشته قیمت ورق گالوانیزه صادراتی هند باثبات بود چرا که تقاضا رو به پایین است. قیمت فعلی ورق گالوانیزه هند ۷۹۵ تا ۸۰۰ دلار هر تن سی اف آر امریکا می باشد.

اوایل نوامبر صادرکننده های هندی قیمت ها را تغییر دادند و در حال حاضر سیاست انتظار در پیش گرفته اند تا روند بازار روشن تر شود.

 بازار ورق آلمان در رکود

یک ماه اخیر قیمت ورق گالوانیزه و سرد در آلمان نزولی بوده است که علت آن افزایش واردات ارزان قیمت به ویژه از آسیا می باشد. بدین ترتیب قیمت ورق گالوانیزه و ورق سرد تحویل دسامبر تا ژانویه ۱۰ تا ۲۰ یورو افت داشته به ۴۱۰ تا ۴۲۰ یورو هر تن درب کارخانه بدون ۱۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسیده است. تقاضای ورق وارداتی نیز کم شده چون انبارها پر است.

فعالان بازار معتقدند قیمت دیگر به کف رسیده و نباید پایین تر برود. البته برای معاملات تحویل ژانویه و فوریه جا برای ۵ تا ۱۰ یورو تخفیف بیشتر نیز وجود دارد.

نگاهی به بازار ورق گرم در اروپا

ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا ۶ یورو افت داشته به ۳۲۶ یورو هر تن درب کارخانه رسیده است.

خریدارها تنها برای رفع نیاز فوری معامله می کنند از این رو کارخانه ها مجبورند قیمت پیشنهادی را پایین بیاورند تا جلب مشتری کنند. معامله ها بین ۳۱۰ تا ۳۳۵ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شده و برخی قیمت ها را همچنان نزولی برآورد کرده اند.

از طرفی در بازار جنوب اروپا ثبات برقرار شده و دو هفته ای است ورق گرم در میانگین ۲۸۷ یورو هر تن درب کارخانه مانده است.

فولاد و مقاطع

واردات فولاد به امریکا همچنان رو به بالا

بازار ورق امریکا هنوز تاثیر مثبتی از اقدامات آنتی دامپینگ بر علیه واردات ورق مشاهده نکرده است. درماه اکتبر آمار واردات از کشورهای مورد شکایت همچنان بالا بود.

واردات ورق گرم در اکتبر ۲۴ درصد رشد داشته است. به عنوان نمونه واردات از هلند ۲۵۷ درصد رشد داشته ۲۳۱۶۱ تن، کره جنوبی ۱۱۹ درصد رشد و ۱۳۶ هزار تن و برزیل ۷.۷ درصد رشد داشته ۳۸ هزار تن ثبت شد.

قبل از آن که در آگوست شکایاتی بر علیه واردات بی رویه ورق اعلام شود بازار واردات ۵۴ درصد بازار ورق امریکا را در دست داشت.

پیش بینی شده کل واردات فولاد خام و محصولات فولادی به امریکا در سال جاری به ترتیب ۳۶.۹ و ۲۹.۸ میلیون تن باشد که ۸ و ۲ درصد نسبت به سال ۲۰۱۴ بالاتر خواهد بود.

صنعت فولاد امارات رو به بهبود

علی رغم نوساناتی که در بازار ساخت و ساز مشاهده می شود تقاضای محصولات فولادی در امارات نسبتا باثبات است و روندی رو به بالا نیز دارد. ۵ سال اخیر صنعت فولاد امارات سالانه ۵ تا ۱۵ درصد رشد داشته است.

از آنجایی که دوبی میزبان نمایشکاه جهانی اکسپو ۲۰۲۰ است پروژه های ساخت و ساز از سال آینده افزایش می یابد ازاین رو صنعتفولاد آن تا ۳۰ درصد رشد خواهد داشت. در این بین تجار اماراتی ترجیح می دهند از بازار داخلی خرید کنند تا ریسک و هزینه کمتری را متحمل شوند. پیش بینی های خوش بینانه ای در مورد تقاضای فولاد وجود دارد که از سال ۲۰۱۶ به بعد بهبود خوبی خواهد داشت. و از سال ۲۰۱۷ رشد سالانه ۱۰ درصدی را تجربه خواهد کرد.

از این رو از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ پیش بینی شده فرصت های شغلی مرتبط نیز در امارات افزایش یابد.

About مدیر

Check Also

غلتک های کامپوزیتی جایگزینی برای غلتک های چدنی

مارال ساربان زاده، مهندس پروژه های نورد شرکت تیتان در مقاله ای  غلتک های کامپوزیتی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *