صفحه اصلی / مقالات / کوره القایی یا کوره قوس الکتریکی EAF

کوره القایی یا کوره قوس الکتریکی EAF

electric-arc-furnace-250x250

 مهم این است که در زمان انتخاب یک سیستم، باید تمام داده ها و عوامل مناسب برای اطمینان از کارآمدترین عملیات مذاب در نظر گرفته شود. دمای قوس بسیار بالاتر از حداکثر دمای ایجاد شده توسط القا است.

مهم این است که در زمان انتخاب یک سیستم، باید تمام داده ها و عوامل مناسب برای اطمینان از کارآمدترین عملیات مذاب در نظر گرفته شود. دمای قوس بسیار بالاتر از حداکثر دمای ایجاد شده توسط القا است. تفاوت بزرگ در هزینه های انرژی خواهد بود. قوس از نظر الکتریکی کارآمدتر است. اکثر کوره های ذوب القایی بدون هسته برای ذوب فلزات غیر آهنی هستند و بسیار کوچکتر از یک کوره قوس کوچک می باشند.

عملیات با کوره EAF نیاز به ذوب کننده و اپراتورهای با تجربه یعنی کسانی که کمیابند دارد. هزینه الکترودهای گرافیتی و مواد نسوز هزینه های عملیاتی آنها را افزایش می دهد. در مقایسه با هزینه انرژی برای ذوب با کوره های القایی ممکن است هزینه EAF کم باشد اما هزینه ترانسفورمر الکتریکی، جعبه سوئیچ و کابل ها گران قیمت خواهند بود. علاوه بر این تجهیزات اضافی کنترل آلودگی باید برای تامین قوانین محلی شرکت نصب شود.

به طور معمول در جایی که تقاضای فلز مذاب بیش از ۲۵ تن به طور مداوم می باشد، EAF نصب می شود. اشکال عمده در ذوب القایی یکی استفاده قراضه تمیز و تفکیک شده است که گران قیمت می باشد و دیگری عدم وجود هر گونه عملیات تصفیه است. نصب و راه اندازی تجهیزات در القا سریع است و یک اپراتور با مهارت کم می تواند با کوره کار کند. گریدهای خیلی کم کربن (۰۰۰،۰۳%) را می توان در کوره القایی تولید کرد. همچنین تغییر گریدهای فولاد را براساس یک ذوب تا ذوب دیگر می توان انجام داد. ثابت شده که برای نیاز به چدن مذاب به میزان کمتر از ۵ تن بر ساعت کوره القایی فرکانس متوسط بدون هسته بهترین انتخاب از نقطه نظر عملیاتی و اقتصادی است .

تولید و جمع آوری گرد و غبار همچنان به عنوان دو مشکل جدی کوره های القایی است و هیچ راه حل رضایت بخشی قریب الوقوع به نظر نمی رسد.

اگر عملیات نسوز کاری و پاتیل خوب باشد، فلز کوره قوس نیز باید کیفیت بهتری داشته باشد. گرید های فولاد مستعد به عیوب ناشی از نیتروژن یا هیدروژن ممکن است در زمانی که در کوره های القایی ذوب می شوند مشکل داشته باشند.

هر دو نوع عملیات کوره ذوب از استفاده از عملیات تصفیه (متالوژی ثانویه)، به ویژه به نیازمندی به ” فولاد” بهره مند می شوند. هر عملیات ذوب مجموعه ای از الزامات منحصر به فر خود را ارائه می دهد و عملیات مطلوب باید براساس مورد به مورد توسعه داده شود و قواعد تخمینی ناکافی هستند.

با توجه به ماهیت فرآیند ذوب کوره القایی، مرحله تصفیه قابل انجام نیست. در نتیجه کاهش فسفر و حذف سرباره را نمی توان با موفقیت انجام داد. برای به دست آوردن کیفیت مناسب، قراضه عاری از عناصر مضر و خاک باید مورد استفاده قرار گیرد. این نوع قراضه گرانتر و کمیاب تر از قراضه عادی است. با توجه به شکل کوره القایی، اندازه قراضه بسیار محدود است. آماده سازی مخلوط قراضه نیز هزینه اضافی به بار می آورد.

مصرف برق برای EAF کمتر است. حتی مقادیر کمتر از kwh/ton 400 هم قابل تضمین می باشند .

بهره دهی قراضه در EAF به میزان ۹۰% است، اما همان طور که قبلا ذکر شده، EAF فرصت استفاده از قراضه ارزان تر را نسبت به کوره القایی دارد.

تولید فولاد با استفاده از کوره قوس الکتریکی به میزان قابل توجهی در سال های اخیر افزایش یافته و اکنون حدود یک سوم از کل تولید فولاد جهان را به خود اختصاص داده است.

About مدیر

Check Also

مقدمه ای بر ریخته گری گریز از مرکز

در ریخته گری گریز از مرکز، برای پر کردن قالب، علاوه بر نیروی ثقل از ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *