صفحه اصلی / اخبار / گزارش هفتگی بازار های فولاد

گزارش هفتگی بازار های فولاد

سنگ آهن

بازار سنگ آهن وارداتی به چین هفته گذشته نوساناتی جزیی داشت و نهایتا پایان هفته ۵۰ سنت از هفته قبل پایین تر بوده ۵۴ دلار و ۳۰ سنت هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۵۴ دلار هر تن خشک سی اف آر نیز شنیده شد.

در کل جو بازار منفی است و خریداران چین عقب نشسته اند. هیچ کس نمی داند بازار چه زمانی بهبود می یابد از این رو تمایل به خرید دیده نمی شود. نگرانی از کاهش تولید فولاد تمایل به خرید را باز هم پایین آورده است. اگر این روند ادامه داشته باشد قیمت سنگ آهن به زیر ۵۰ دلار می رسد.

 

قراضه

آخرین قیمت قراضه سنگین وارداتی خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه ۱۷۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد در حالی که هفته قبل ۱۹۰ دلار بود. محصول اروپا تا ۱۶۷ دلار هر تن سی اف آر نیز بود. فعالان بازار منتظر رسیدن قیمت ها به ۱۵۰ دلار هستند. البته با رسیدن قیمت به کف تمایل به خرید بالا می رود و این خود موجب رشد جزیی قیمت ها خواهد شد. قراضه آ۳ دریای سیاه نیز در ترکیه به ۱۵۹ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در بازار داخلی امریکا هفته گذشته قراضه خرد شده ۱۸۰ دلار هر لانگ تن بود که تغییر چندانی نداشت ولی در کل معاملات اکتبر نسبت به سپتامبر تا ۶۰ دلار پایین آمده است. قراضه ۲۰-۸۰ انگلیس در ۱۶۷ دلار هر تن سی اف آر ترکیه  معامله شد.

قراضه سنگین کلاس ۲ در ژاپن ۴ دلار هر تن پایین آمد و  ۱۳۳ دلار هر تن ثبت شد. قراضه خرد شده کانتینری در بازار واردات هند ۱۰ دلار هر تن افت داشته به ۱۹۲ دلار و ۵۰ سنت هر تن سی اف آر رسید.

 

بیلت

هفته گذشته بازارهای بیلت فعالیت چندانی نداشتند و روند نزولی بازارهای قراضه موجب تداوم رکود بازار بیلت شد. بیلت سی آی اس ۲۶۰ تا ۲۷۰ دلار هر تن فوب شد که هفته قبل ۲۷۰ تا ۲۷۵ دلار بود. البته قیمت درخواستی خریداران به ۲۵۵ دلار هر تن فوب نیز رسیده است. بیشتر عربستان و ترکیه خریدار بودند که آن هم به معامله منتهی نشد.

تا بازار قراضه آرام نشود بازار بیلت هم وضعیت خوبی نخواهد داشت. گرچه ثبات بازار چین کمی به بهبود اوضاع کمک می کند.

در کشورهای عرب بیلت سی آی اس ۱۰ تا ۱۵ دلار هر تن کاهش یافته و محصول چین ۵ تا ۱۰ دلار ارزان تر شد.

در بازار داخلی بیلت ترکیه عرضه کننده ها قیمت ها را به ۳۰۵ تا ۳۱۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون مالیات بر ارزش افزوده کاهش دادند البته خریدار نداشت چون بیلت چین ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر است. چینی ها بیلت را در حدود ۲۵۰ تا ۲۷۵ دلار هر تن فوب ثابت نگه داشته اند چون نمی توانند بیش از این قیمت را کاهش دهند. در بازار داخلی چین بیلت باثبات و ۲۶۱.۸۰ دلار هر تن ثبت شد.

بیلت در بازار ایران

روند قیمت های بیلت با شیب بسیار کمی نزولی بود. شمش ۱۵۰ میلیمتر فولاد خوزستان از ۱۱۴۰-۱۱۳۰ به ۱۱۲۰ تومان رسید ولی شمش های سایز ۱۲۵ میلیمتر سقوط زیادی داشتند و به زیر قیمت ۱۱۰۰ تومان رسیدند، تا آخر هفته که ۱۰۸۰ تومان هم پیشنهاد میشد. محصول وارداتی قزاق در انزلی هم از ۱۱۶۰ تا ۱۱۸۵ تومان گفته میشد ولی خریدار جدی نبود. بازار به دو علت رو به نزول است

اول شروع ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا که معمولاً رکود فصلی است

دوم ضعف تقاضا که هر روز ادامه دارد و با سرد شدن هوا تشدید خواهد شد.

 

مقاطع

هفته گذشته میلگرد در بازار داخلی ترکیه ۳۳۵ دلار هر تن درب کارخانه بود و قیمت صادراتی ۳۳۳ دلار هر تن فوب که هفته قبل ۳۳۵ تا ۳۴۵ دلار هر تن فوب بود.

در بازار داخلی شمال اروپا میلگرد ۳۸۷ یورو هر تن ثبت شد که ۳ یورو رشد داشت. در بازار داخلی امریکا میلگرد ۵۱۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه بود. قیمت وارداتی به امریکا نیز ۳۳۳ دلار هر شورت تن سی آی اف بود که ۵ دلار افت داشت.

در بازار نقدی چین قیمت میلگرد ۳ دلار افت داشته به ۳۰۲ تا ۳۰۴ دلار هر تن رسیده است. میلگرد صادراتی چین از ۲۸۰ دلار به ۲۷۵ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب رسید. ولی رشد قیمت دوام نخواهد داشت چون تقاضا نیست.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع ثابت ماند و تغییر جدی نکرد. قیمت میله گرد نیشابور هر کیلو ۲۰ تومان افزایش یافت که ناشی از بازار سازی این کارخانه بود چرا که بی دلیل قیمت محصولات این کارخانه کاهش یافته بود اما افزایش قیمت هم باعث ایجاد تقاضا نشد تنها به آرامش بازار کمک کرد ولی شرایط این افزایش هم مثل کاهش قیمت متناسب با بازار نیست طبعاً با توجه به روند تقاضا قیمت باید پایین بیاید. قیمت تیرآهن تقریباً ثابت بود ولی تنها قیمت تیر ۱۸ بالا رفت که آنهم به دلیل بازارسازی ذوب آهن بود در آخر هفته ذوب اهن موفق شد با این بازارسازی بیش از ۵۰ هزار تن تیر ۱۸ را بفروشد طبعاً در هفته آینده قیمت پایین خواهد آمد. دیگر مقاطع روند ثابتی داشتند و تقریباً ثابت ماندند. این در حالی است که همه انتظار دارند قیمت ها کمی کاهش یابند چون تقاضا نیست.

 

ورق

قیمت ورق گرم در بازار جنوب اروپا ۱۰ یورو ارزان تر شده به ۳۲۳ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار شمال اروپا نیز ورق گرم آخرین بار ۳۵۸ یورو هر تن درب کارخانه بوده که ۱۳ یورو نسبت به هفته قبل افت داشت. محصول چین ۳۱۵ یورو هر تن سی آی اف آنتورپ و کمتر از ۳۰۰ یورو هر تن سی آی اف ایتالیا بود.

در ترکیه عرضه کنندگان سی آی اس مجبور شدند تخفیف های زیادی بدهند و ورق گرم ۲۹۵ دلار هر تن سی اف آر معامله شد که قیمت اولیه ۳۱۰ دلار بود. در بازار داخلی ترکیه ورق گرم ۵ دلار ارزان تر شده ۳۳۰ تا ۳۳۵ دلار هر تن درب کارخانه بدون مالیات بر ارزش افزوده بود.

ورق گرم در بازار داخلی امریکا ثبات نسبی داشته ۴۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق گرم صادراتی چین سه هفته ای است که در ثبات بوده و ۲۷۰ تا ۲۸۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. خریدارها به دنبال قیمت پایین ترند و قیمت مورد قبول در بازار جنوب شرق آسیا ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر است که مشابه ۲۶۵ دلار هر تن فوب می باشد.

ورق گرم وارداتی در منطقه آسه آن ۲ تا ۴ دلار هر تن ارزان تر شده به ۲۸۷ دلار هر تن سی اف آر رسید.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر در انزلی تا ۱۴۷۰ تومان رسید. پس از واردات سرسام آور شهریور ماه به علت افت قیمت در بازار داخلی خریدهای خارجی کم شده است اما واردات سنگین که بیشتر توسط یک نفر صورت گرفته و باعث بهم خوردن بازار لوله و پروفیل شده است اجازه بهبود بازار را در هفته های آینده نمی دهد. در مهرماه طبق آخرین آمار کشتیرانی حدود ۵۸ هزار تن کالا وارد شده . با وضعیت فعلی به نظر نمی رسد قیمت این کالا به زیر ۱۴۵۰ تومان هر کیلو برسد چون حرکت نزولی قیمت در خارج از ایران متوقف شده است.

ورق های ۲.۵ تا ۶ میلیمتر محصول مبارکه در حد ۳۰ تومان هر کیلو کاهش داشت علیرغم کنترل عرضه از طرف مبارکه روند تقاضا اجازه تغییر قیمت را نمی دهد. ورق های گرم ضخامت ۱۰ میلیمتر به بالا همچنان در رقابت بین واردات کاویان، اکسین و مبارکه است به همین دلیل قیمت ها به حداقل خود رسیده است هر چند که بعضی از دست اندرکاران انتظار کاهش هر کیلو ۵۰ تومان را در قیمت دارند.

ورق سرد همچنان بازار راکدی داشت قیمت ها تا ۳۰ تومان هر کیلو کاهش یافت ولی بازار این کالا همچنان با کاهش شدید تقاضا روبروست. تقاضای این کالا بسته به بخش اتومبیل است که ان بخش امروز خودش به جای خریدار ورق سرد، فروشنده بعضی از اقلام آن است.

بازار ورق گالوانیزه همچنان آرام بود و روند قیمت ها تا ۳۰ تومان کاهش را نشان داد.

About مدیر

Check Also

غلتک های کامپوزیتی جایگزینی برای غلتک های چدنی

مارال ساربان زاده، مهندس پروژه های نورد شرکت تیتان در مقاله ای  غلتک های کامپوزیتی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *