Takhtal
کیمیا صبا:تحلیل بازار فولاد

سنگ آهن

 در هفته ای که گذشته رونق بازار فیوچرز فولاد چین و بهبود بازار نقدی فولاد موجب شد خرید سنگ آهن بهتر شود و قمیت آن را از حدود ۳۹ دلار به ۴۱ دلار و ۵۰ سنت هر تن سی اف آر چین افزایش دهد. البته تا پایان هفته به علت افت تقاضا و رکود در بازار فولادقیمت ۵۰ سنت افت نموده به ۴۱ دلار بازگشت. برخی از فعالان بازار امیدوار بودند تا قبل از تعطیلات سال نو چینی در فوریه قیمت به ۴۳ دلار هم برسد که نمی توان مطمئن بود این چنین شود.

مازاد عرضه سنگ آهن سال گذشته قیمت آن را تا ۴۳ درصد پایین آورد در حال حاضر نیز موجودی بنادر بالاست و در دو ماه اخیر تا ۲۰ میلیون تن رشد داشته ۹۷ میلیون و ۷۸۰ هزار تن می باشد. از این رو نمی توان گفت چشم انداز بازار این ماده اولیه روشن است.

قراضه

هفته گذشته قراضه ۲۰-۸۰ اروپا در ۱۷۹ دلار و ۵۰ سنت هر تن سی اف آر معامله شد و قراضه خرد شده ۱۸۴.۵ دلار هر تن سی اف آر بود. این در حالی است که پیش از این در ۱۸۶ تا ۱۹۰ دلار معامله می شد. قراضه ۲۰-۸۰ امریکا نیز در ترکیه ۱۸۵ دلار و ۷۵ سنت هر تن سی اف آر بود و معامله ای نهایی نشد. قیمت درخواستی ترکیه برای قراضه آ۳ سی آی اس حدود ۱۸۳ تا ۱۸۵ دلار هر تن سی اف آر بود ولی عرضه کننده ها منتظر بهتر شدن اوضاع بازارند.

قیمت قراضه در بازار داخلی و وارداتی اسپانیا در ثبات بود و بعید است در ژانویه تغییری داشته باشد چون بازار مقاطع بی حرکت است. در ژانویه در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده با ۱۹ دلار رشد ۱۸۸ دلار هر لانگ تن تحویل کارخانه شنیده شده است.

در خاور دور بازار واردات قراضه در سکوت بود و خریدارها به دنبال پایین آوردن قیمت ها بودند. قراضه سنگین کلاس ۱ امریکا ۱۸۸ دلار هر تن سی اف آر کره  و قراضه ۲۰-۸۰ حدود ۱۶۲ تا ۱۶۵ دلار هر تن سی اف آر تایوان  بود. قراضه آ۳ روسیه نیز ۱۷۴ دلار هر تن سی اف آر و بی حرکت ماند. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن هم ۱۳۶ دلار هر تن فوب بود.

بیلت

در بازار داخلی ترکیه قیمت بیلت در ژانویه ۱۲ دلار افت داشته ۲۷۵ تا ۲۸۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. بیلت سی آی اس نیز ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود و خریدی صورت نگرفت. خریدارها در بالاتر از ۲۶۰ دلار حاضر به معامله نبودند.  بیلت چین هم ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر و بدون خریدار ماند.

بیلت صادراتی سی آی اس با ۵ تا ۱۰ دلار افت ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار هر تن فوب شده است و مصر و ترکیه در مواردی در این سطح خرید داشته اند.

در جنوب شرق آسیا بیلت چین در ۲۴۸ دلار هر تن سی اف آر معامله شد که ۷ دلار افت داشت. از طرفی بیلت روسیه ۲۵۷ دلار هر تن سی اف آر بود و قیمت درخواستی خریداران به علت افت قیمت های چین تا ۱۰ دلار پایین آمد.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته ثابت بود سایز ۱۵۰ میلیمتر محصول فولاد خوزستان بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۱۰ تومان هر کیلو پیشنهاد میشد. یک محموله در ۹۸۰ تومان هم، صحبت شد . محصول ارفع از ۹۸۰ تا ۱۰۰۰ تومان پیشنهاد میشد و سایز ۱۲۰ میلیمتر کارخانه های خصوصی از ۹۴۰ تا ۹۸۰ تومان هر کیلو بود. علت ثبات قیمت، کاهش عرضه از یک سو و افت تقاضا از طرف دیگر است. با توجه به رکود همه دست اندرکاران محافظه کارانه عمل می کنند و به همین دلیل حجم معاملات به حداقل خود رسیده است در حالیکه تولید حاشیه سودی ندارد طبعاً حجم تولید هم به پایین ترین حد خود رسیده است.

مقاطع

قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه در مواردی ۱۰ دلار بالا رفته به ۳۲۱ تا ۳۴۰ دلار هر تن درب کارخانه رسید. بازار منتظر بهبود تقاضای بازار ساخت و ساز در ماه مارس نشسته است. میلگرد صادراتی ترکیه ۳۳۵ دلار هر تن سی اف آر امارات پیشنهاد شد که خریداری نداشت و در ۳۲۸ دلار معامله نهایی گردید. میلگرد ترکیه در امریکا نیز با ۵ دلار کاهش قیمت ۳۴۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

در بازار صادرات سی آی اس مقاطع خریدار چندانی نداشت و قیمت ها نسبتا ثابت مانده اند. میلگرد اوکراین ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار داخلی اسپانیا میلگرد ۵ یورو هر تن ارزان تر شده به ۳۴۵ تا ۳۵۰ یورو هر تن بدون ۲۲ درصد مالیات بر ارزش افزوده  رسید.

در آلمان قیمت میلگرد نسبت به دسامبر تا ۵ یورو ارزان تر شده ۳۷۰ تا ۳۸۰ یورو هر تن بدون ۱۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد. بازار منتظر بهبود تقاضا در اواسط فوریه است.

میلگرد صادراتی چین ۲۵۵ تا ۲۷۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

قیمت میله گرد روند نزولی داشت بخصوص محصولات ذوب آهن که در طول هفته به پایین ترین حد خود رسید. متوسط قیمت میله گرد ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر که در اصفهان اول هفته ۱۲۴۱ تومان بود ، در آخر هفته به ۱۱۹۵ تومان رسید. متوسط قیمت تیرآهن در اصفهان برای سایزهای ۱۴ تا ۱۸ میلیمتر اول هفته ۱۴۸۱ تومان هر کیلو بود که به ۱۴۶۴ تومان کاهش یافت. قیمت نبشی و ناودانی هم رو به نزول بود بخصوص روز دوشنبه که تنزل قیمت تا هر کیلو ۳۰ تومان صورت گرفت. هر روز فاصله قیمت محصول تمام شده با مواد اولیه کاهش می یابد با این روند کارخانه ها نمی توانند حتی هزینه های جاری خود را بپردازند چرا که با دو مولفه اساسی روبرو هستند. از یک طرف درآمد آنها کاهش پیدا کرده و از طرف دیگر حجم فروش. اگر حجم فروش علیرغم کاهش قیمت افزایش می یافت گردش مالی ایجاد شده به کمک آنها می آمد ولی شرایط موجود گردش مالی را هم پایین آورده در نتیجه آنها نمی توانند تعهدات خود را پوشش دهند، به نظر نمی رسد این شرایط تا انتخابات مجلس تغییر کند. در نتیجه هر روز شاهد افت تولید بیشتر خواهیم بود، با این روند بعید نیست یک روز به یکباره تعادل قیمت بهم بخورد. چون حجم تولید هر روز کاهش می یابد.

ورق

قیمت ورق گرم در بازار داخلی روسیه ۳۲۲ تا ۳۲۵ دلار هر تن با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد. در بازار صادرات سی آی اسبرخی قیمت را ۵ تا ۱۵ دلار بالا بردند و ورق گرم اوکراین ۲۶۰ دلار هر تن فوب می باشد.  ورق گرم سی آی اس در جنوب شرق آسیا ۲۷۲ تا ۲۸۲ دلار هر تن سی اف آر شده در حالی که پایین ترین قیمت پیشنهادی چین ۲۹۰ دلار هر تن سی اف آر  بود.

آخرین قیمت ورق گرم صادراتی چین ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب ثبت شده و برخی در ۲۸۸ دلار نیز پیشنهاد دادند.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۳۷۵ تا ۴۰۰ دلار به ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی روز شنبه ۱۲۶۵ تومان و در بندرامام ۱۲۴۰ تومان بود تا آخر هفته قیمت این کالا ثابت ماند در حالیکه حجم معاملات محدود بود. کارخانه های داخلی بخصوص گیلان در شرایط فعلی جوابگوی بخش عمده تقاضا هستند و به خاطر محدودیت تقاضا، سهم بازار آنها بالاست در نتیجه می توانند هدایت قیمت را داشته باشند. قیمت ورق های ۲.۵ تا ۶ میلیمتر محصول مبارکه روند نزولی داشت ولی در حد ۱۰ تومان چون مبارکه قیمت های خود را تغییر نداد در حالیکه انتظار میرفت قیمت پایین بیاید. البته این سناریو باید اجرا بشود در غیر اینصورت محصولات وارداتی در قیمت ۲۸۰ دلار تحویل بنادر ایران به سادگی جانشین مبارکه خواهند شد. ورق های گرم ضخامت ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر با کاهش قیمت هر روزه روبرو بود بخصوص محصولات اکسین که تا روز سه شنبه روند نزولی جدی را طی کرد و نسبت به هفته قبل تا ۵۰ تومان هر کیلو کاهش یافت.

ورق های گرم ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا با رقابت تجار و کارخانه ها روبرو شد، تجار با توجه به اجرائی شدن برجام و کاهش نرخ ارز سعی در فروش موجودی خود داشتند که همین امر قیمت ها را تا زیر ۱۴۰۰ تومان هر کیلو هم کشاند ولی به علت توقف عرضه از طرف اکسین و ثبات قیمت کاویان از روز سه شنبه قیمت ها تا هر کیلو ۳۰ تومان بالا رفت عده ای انتظار دارند این افزایش قیمت با شروع عرضه از طرف اکسین دوباره به تنزل قیمت منتهی شود در حالیکه عده ای امید به بهبود بازار این کالا دارند.

قیمت ورق سرد در هفته گذشته با ثبات روبرو بود در میانه هفته شایعه احتمال افزایش حقوق گمرکی باعث تغییر روند بازار شد. فروشنده ها با توجه به محدودیت عرضه سعی در افزایش قیمت داشتند که بازار تحمل آنرا نداشت. این هفته روند بازار این کالا مشخص خواهد شد. به نظر میرسد بازار این کالا در هفته های آینده باثبات باشد.

قیمت ورق گالوانیزه در هفته گذشته نزولی بود و تا سقف هر کیلو ۲۰۰ ریال پایین آمد.

منبع: ایفنا

About مدیر

Check Also

غلتک های کامپوزیتی جایگزینی برای غلتک های چدنی

مارال ساربان زاده، مهندس پروژه های نورد شرکت تیتان در مقاله ای  غلتک های کامپوزیتی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *